Redagowanie prac

Jak wygląda obrona pracy dyplomowej?

Napisana, oddana do korekty i redakcji praca dyplomowa prezentuje się dobrze. Promotor przyjął ją z zadowoleniem, a dziekanat wyznaczył termin obrony. Teraz czujesz, jak narasta panika. Jak wygląda obrona pracy magisterskiej, inżynierskiej czy licencjackiej? Czy jest się czego obawiać?

Po co ta cała obrona?

Obrona pracy dyplomowej to jeden z ważniejszych momentów podczas studiów wyższych. Obrona polega na publicznej prezentacji i omówieniu wyników pracy dyplomowej, którą przygotował student na zakończenie studiów. Obrona odbywa się zwykle przed komisją egzaminacyjną, składającą się z co najmniej dwóch osób, w tym przewodniczącego i recenzenta pracy.

Obrona pracy dyplomowej w sensie formalnym kończy pewien etap edukacji akademickiej. Jest końcowym testem wiedzy i umiejętności uzyskanych podczas lat spędzonych na studiach. W sensie symbolicznym jest „rytuałem przejścia” z etapu młodzieńczego (nauka, imprezy, zabawa) do dorosłości (praca, kariera, rodzina). To rytuał inicjacji w dorosłość.

Zielone sukno na stole, poważnie wyglądająca komisja. Bladzi, zestresowani studenci ubrani w uroczyste stroje. Bukiety kwiatów i poczęstunek dla komisji. Każdy, kto kiedyś bronił się, rozpozna te obrazki. O obronie pracy magisterskiej, inżynierskiej czy licencjackiej będziesz opowiadać dzieciom i wnukom, tak jak dziadek opowiadał o obronie Warszawy.

Obrona pracy dyplomowej w praktyce

Jak wygląda obrona pracy dyplomowej? redagowanie prac

Jak wygląda obrona pracy magisterskiej, inżynierskiej czy licencjackiej?

Przyjęcie pracy przez promotora. Wyznaczenie recenzenta i przekazanie mu pracy. Załatwienie formalności w dziekanacie.

Dziekanat wyznacza termin obrony. Ogłaszana jest lista osób, które będą bronić się danego dnia, czasem wraz z podaniem dokładnych godzin. 

Na każdą obronę przeznaczonych jest 15-20 minut (łącznie z obradami komisji). O ile podczas czekania na swoją kolej czas może się dłużyć, to w środku płynie błyskawicznie.

Obrona pracy dyplomowej zwykle składa się z trzech części:

1. Prezentacja pracy – na początku student przedstawia krótką prezentację swojej pracy, omawiając m.in. cel, zagadnienia badawcze, metody i wyniki.
2. Omówienie pracy – następnie student odpowiada na pytania i uwagi komisji egzaminacyjnej dotyczące jego pracy. Pytania mogą dotyczyć różnych aspektów pracy, np. celu i metodyki, wyników, wniosków i ich implikacji.
3. Ocenianie pracy – na końcu komisja egzaminacyjna ogłasza ocenę pracy dyplomowej oraz końcową ocenę końcową egzaminu dyplomowego.

Podczas obrony pracy dyplomowej istnieje możliwość dyskusji między studentem a komisją egzaminacyjną. Obrona ma na celu nie tylko ocenienie pracy dyplomowej, ale także umożliwienie studentowi prezentacji swojej pracy i pogłębienia jego wiedzy na temat zagadnień z nią związanych.

Bezpośrednio po obronie komisja (po krótkiej naradzie) ogłasza wynik. To uroczysta chwila, której towarzyszy wymiana uścisków dłoni, podziękowania oraz życzenia świetlanej przyszłości.

Zdarza się, że po zakończeniu obron studenci wspólnie wręczają kwiaty dla komisji oraz drobny upominek dla promotora i recenzenta. 

Komisja na obronie pracy dyplomowej

Komisja egzaminacyjna podczas obrony pracy składa się z 3 osób: promotora, recenzenta i przewodniczącego. Wszyscy są pracownikami wydziału czy instytutu, w którym odbywa się obrona. Zazwyczaj są to osoby, z którymi student miał już kontakt (o ile pilnie chodził na zajęcia).

Na ogół promotor i recenzent na obronie udzielają wsparcia, szczególnie jeśli pozytywnie zapamiętali osobę broniącą się z zajęć i seminarium. Wiedzą, że trema potrafi robić z ludźmi straszne rzeczy. 

Członkowie komisji starają się, aby obrona pracy magisterskiej, inżynierskiej czy licencjackiej poszła podopiecznemu jak najlepiej. Wspierają, podpowiadają, udostępniają wcześniej pytania. Na obronie starają się zadać kilka pytań na rozluźnienie, luźno porozmawiać z kandydatem, aby odstresował się.

Pamiętajcie jednak, że promotor nie obroni pracy za Was. To Wy musicie przygotować się, aby nie narobić mu wstydu.

Jakie pytania mogą paść na obronie?

Na obronie mogą paść takie pytania, jakie komisji podpowie ułańska fantazja. Nie ma tu ograniczeń. Ale spokojnie, zazwyczaj na obronie padają standardowe pytania.

Pytania na temat bronionej pracy 

  • Cele pracy, główne tezy, dobór literatury.
  • Problemy poruszane w pracy.
  • Pytania dotyczące kwestii, która zainteresuje promotora czy recenzenta podczas czytania i chce usłyszeć więcej szczegółów na ten temat. 
  • Prośba o wyjaśnienie zagadnień powiązanych z tematem pracy.

Pytania z zakresu dyscypliny naukowej

  • W niektórych instytutach obrona zmienia się w gruntowne przepytywanie z wiedzy zdobytej w czasie studiów. Mogą pojawić się pytania ze wszystkich zagadnień.
  • Zdarza się, że studenci dostają przed obroną listę pytań, które pojawią się na obronie. Warto pamiętać jednak, że nie jest to obowiązek promotora czy recenzenta. Dostarczenie takiej listy to raczej miły gest z ich strony. Zagadnienia te stanowią wskazówkę, czego można się spodziewać.

Obrona pracy magisterskiej, inżynierskiej czy licencjackiej to rozmowa ludzi wykształconych. Komisja docenia, jeśli masz swoje przemyślenia, potrafisz wtrącać inteligentne dygresje czy bronić swojego punktu widzenia. 

Rozmowa z inteligentnym i myślącym studentem to czysta przyjemność. Jeśli dyskusja rozkręca się, recenzent i promotor zadają kolejne pytania to zazwyczaj dobry znak. Może świadczyć o wysokiej ocenie, którą planują wystawić Ci za obronę. 

Jak się przygotować?

Wiecie już, czego spodziewać się na obronie pracy dyplomowej. Obrona to nie czysta formalność. Rzadko, ale jednak zdarzają się przypadki oblania obrony. 

Odsyłamy do artykułu: jak przygotować się do obrony?