Redagowanie prac
Złożenie pracy dyplomowej
Cieszymy się, że zdecydowaliście się przeczytać ten artykuł, co oznacza, że jesteście w fazie składania pracy dyplomowej. Przedstawimy krótko proces składania prac dyplomowych, wymagane dokumenty do dostarczenia do Dziekanatu i terminy.
Terminy składania prac dyplomowych
Termin składania prac dyplomowych, określany jest w Regulaminie Studiów na każdej Uczelni.
Terminy składania prac dyplomowych zależą od uczelni oraz specyfiki kierunku studiów. Zazwyczaj, uczelnie ogłaszają terminy składania prac dyplomowych z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem, aby umożliwić studentom odpowiednie przygotowanie pracy i zapewnienie odpowiedniej ilości czasu na korektę i poprawki.
W przypadku studiów licencjackich lub inżynierskich, terminy składania prac dyplomowych zazwyczaj przypada na ostatni semestr studiów. W niektórych przypadkach, termin ten może być ustalony na początku lub w połowie semestru, aby umożliwić studentom odpowiednie przygotowanie pracy.
Dla studiów magisterskich lub magisterskich uzupełniających, terminy składania prac dyplomowych mogą się różnić i zależą od indywidualnych wymagań programu studiów. W niektórych przypadkach, terminy składania prac dyplomowych mogą być ustalone na koniec semestru, a w innych przypadkach terminy mogą zostać przedłużone zgodnie z indywidualnymi umowami między studentem a promotorem.
Warto pamiętać, że terminy składania prac dyplomowych są ważne i należy zwrócić na nie uwagę, aby uniknąć opóźnień i konsekwencji z tym związanych.
Termin złożenia pracy dyplomowej oraz zaliczenia seminarium dyplomowego określa w indywidualnych przypadkach Dziekan właściwego Wydziału. Jeśli zdarzy się, że studentce lub studentowi nie uda się złożyć pracy dyplomowej w wyznaczonym terminie, będzie to miało negatywne konsekwencje, takie jak skreślenie z listy studentów. W takiej sytuacji, po uzyskaniu zgody Dziekana, studentka lub student może zostać przyjęty na nowy semestr dyplomowy.
Praca dyplomowa musi być złożona w Instytucie, który jest odpowiedni dla danego kierunku studiów, zgodnie z ustalonymi procedurami i wymaganiami. Jeśli chodzi o terminy egzaminów dyplomowych (licencjackiego, magisterskiego, inżynierskiego), to są one ustalane przez studentkę lub studenta w Dziekanacie do spraw studenckich we współpracy z członkami komisji egzaminacyjnej, w tym promotorem i recenzentem.
Praca dyplomowa (praca licencjacka, praca magisterska, praca licencjacka) zostaje dopuszczona do obrony dopiero po uzyskaniu dwóch pozytywnych ocen – od kierującego pracą oraz recenzenta. Przed dopuszczeniem pracy dyplomowej do obrony, wymagane są dwie pozytywne oceny od kierującego pracą i recenzenta.
Wniosek o przedłużenie terminu złożenia pracy dyplomowej
Wniosek w sprawie przedłużenia terminu złożenia pracy dyplomowej.
Podanie w sprawie przedłużenia terminu złożenia pracy dyplomowej powinno zostać złożone możliwie najwcześniej, jak tylko zostanie zauważone, że istnieje ryzyko niezdążenia z oddaniem pracy w terminie. Zazwyczaj, zalecane jest, aby podanie zostało złożone przynajmniej kilka tygodni przed pierwotnym terminem składania pracy. Warto pamiętać, że przedłużenie terminu składania pracy dyplomowej nie jest gwarantowane i zależy od indywidualnej decyzji uczelni oraz ich regulaminów. W związku z tym, ważne jest, aby podanie zostało napisane starannie i zawierało przekonujące uzasadnienie, dlaczego potrzeba przedłużenia terminu.
Podanie powinno zawierać informacje takie jak imię i nazwisko studenta, nazwę kierunku studiów, tytuł pracy dyplomowej, pierwotny termin składania pracy, proponowany nowy termin składania pracy oraz szczegółowe uzasadnienie, dlaczego potrzeba przedłużenia terminu, na przykład poważna choroba, sytuacja rodzinna, czy problemy zdrowotne promotora. Należy również dołączyć wszelkie niezbędne dokumenty, które potwierdzą uzasadnienie prośby o przedłużenie terminu.
Ważne jest, aby podanie zostało złożone w formie pisemnej i złożone w dziekanacie macierzystego wydziału lub przesłane pocztą elektroniczną do odpowiedniego biura uczelni, wskazanego na stronie internetowej uczelni lub w regulaminie.
W przypadku dłuższej nieobecności promotora, która może wpłynąć na opóźnienie terminu złożenia pracy dyplomowej, warto jak najszybciej skontaktować się z innymi członkami zespołu promotorów lub koordynatorem programu studiów. Można również skontaktować się z dziekanatem lub innymi odpowiednimi osobami na uczelni w celu uzyskania informacji i wsparcia. W takiej sytuacji warto również ustalić z promotorem nowy harmonogram spotkań i uzgodnić, jakie kroki powinny być podjęte w celu nadrobienia czasu. Można również poprosić o pomoc w uzyskaniu wsparcia z innych źródeł, takich jak inni członkowie zespołu promotorów, bibliotekarze lub konsultanci do spraw pisania prac naukowych. Warto pamiętać, że w przypadku dłuższej nieobecności promotora, ważne jest, aby działać szybko i skutecznie, aby uniknąć opóźnień w składaniu pracy dyplomowej oraz konsekwencji z tym związanych, takich jak opłaty za opóźnienie lub opóźnienie uzyskania dyplomu.
Co więcej, Dziekan, w porozumieniu z kierownikiem jednostki organizacyjnej, ma obowiązek wyznaczyć innego promotora/opiekuna pracy. Jeżeli w okresie 6 miesięcy przed terminem ukończenia studiów nastąpiła zmiana osoby kierującej Waszą pracą dyplomową, to taka sytuacja może być podstawą do przedłużenia terminu złożenia pracy dyplomowej.
W sytuacji przedłużenia terminu złożenia pracy dyplomowej (okres przedłużenia nie może trwać dłużej niż trzy miesiące), osoba zainteresowana ma prawo do zachowania uprawnień studenckich z jednoczesnym ograniczeniem prawa do korzystania z pomocy materialnej, która jest określona odrębnymi przepisami.
Wzór podania o przedłużenie terminu złożenia pracy dyplomowej
Podanie o przedłużenie terminu złożenia pracy magisterskiej.
Dziekan Wydziału …………..
Nazwa Wydziału oraz Nazwa Uczelni
Zwracam się z prośbą o wyrażenie zgody na przedłużenie terminu złożenia pracy licencjackiej/pracy magisterskiej/pracy inżynierskiej pod kierunkiem ………………….., z powodu …………………………………………………
Decyzję w powyższej sprawie odbiorę osobiście.
Miejscowość, dnia …………
…………………………..
[Własnoręczny podpis Studenta]
Opinia promotora pracy: ……………………………………………………..
………………..
Data i podpis promotora
Zasady dotyczące złożenia pracy dyplomowej

Zasady dotyczące złożenia pracy dyplomowej (pracy licencjackiej, pracy magisterskiej, pracy inżynierskiej) mogą nieco różnić się w zależności od uczelni i kierunku studiów, ale zazwyczaj wyglądają podobnie. Oto kilka ogólnych zasad, które należy przestrzegać przy składaniu pracy dyplomowej:
1. Termin składania pracy dyplomowej – Termin składania pracy dyplomowej jest zazwyczaj określony przez uczelnię i podany w harmonogramie zajęć. Należy przestrzegać tego terminu, ponieważ nieterminowe oddanie pracy może skutkować konsekwencjami, takimi jak opłaty za opóźnienie lub opóźnienie uzyskania dyplomu.
2. Format pracy dyplomowej – Format pracy dyplomowej również może różnić się w zależności od uczelni i kierunku studiów. Praca dyplomowa zazwyczaj musi być napisana w określonym formacie, który może obejmować określoną liczbę stron, określony format czcionki i marginesów, określone formatowanie tekstu oraz bibliografię.
3. Poprawność językowa i styl pisania – Praca dyplomowa powinna być napisana w poprawnej polszczyźnie, a styl pisania powinien być akademicki i profesjonalny.
4. Zawartość pracy dyplomowej – Praca dyplomowa powinna zawierać wstęp, cel i zadania pracy, przegląd literatury, metodologię badania lub projektowania, wyniki badań lub projektu oraz wnioski i podsumowanie. Każdy z tych elementów powinien być starannie opracowany i uzasadniony.
5. Oryginalność i plagiat – Praca dyplomowa musi być oryginalna i nie powinna zawierać plagiatu. Każde źródło, które zostało wykorzystane w pracy, powinno być odpowiednio zacytowane i wymienione w bibliografii.
6. Ocena pracy dyplomowej – Praca dyplomowa zostanie oceniona przez promotora lub zespół promotorów, a ostateczna ocena będzie zależała od jakości pracy i zgodności z wymaganiami uczelni.
W przypadku jakichkolwiek wątpliwości lub pytań dotyczących zasad dotyczących złożenia pracy dyplomowej, należy skontaktować się z dziekanatem lub promotorem.
Zwykle studenci muszą dostarczyć trzy identyczne egzemplarze swojej pracy dyplomowej do jednostki dydaktycznej. Jeden z nich należy złożyć w Dziekanacie kierunkowym, gdzie zostanie przechowywany w Archiwum Uczelni w teczce akt osobowych studenta lub studentki. Drugi egzemplarz będzie przeznaczony dla promotora, a trzeci dla recenzenta. Zazwyczaj, egzemplarze dla recenzenta i promotora muszą być dostarczone przez studenta lub studentkę we własnym zakresie. Praca dyplomowa dla promotora i recenzenta musi spełniać wymogi przedstawione na seminarium dyplomowym. Czasem jednak ani kierujący pracą, ani recenzent nie chcą zachować egzemplarza otrzymanej pracy, w takim przypadku praca dyplomowa zostanie zwrócona Absolwentowi zaraz po obronie. Dlatego zalecamy wydrukowanie i oprawienie pracy dyplomowej w czterech egzemplarzach, ponieważ warto zostawić jeden egzemplarz dla samego siebie.
Należy przechowywać egzemplarz archiwalny pracy dyplomowej w teczce akt osobowych studenta, jako dokument ważny dla przyszłych potrzeb, np. w przypadku poszukiwania pracy, kontynuacji nauki lub udowodnienia zdobytej wiedzy i umiejętności. Według prawa o szkolnictwie wyższym i nauce, uczelnie są zobowiązane przechowywać dokumentację związaną z kształceniem, w tym prace dyplomowe, przez 50 lat od ich powstania. Koniecznie trzeba zapewnić właściwe przechowywanie egzemplarza archiwalnego pracy dyplomowej, czyli miejsce bezpieczne i zabezpieczone przed dostępem osób nieupoważnionych. W teczce akt osobowych studenta powinny być także przechowywane inne dokumenty związane z nauką i studiami, takie jak świadectwa ukończenia szkoły średniej, zaświadczenia o zaliczeniu przedmiotów lub inne dokumenty, potwierdzające zdobycie kwalifikacji i umiejętności.
Zgodnie z wieloma uczelnianymi regulaminami egzemplarz pracy dyplomowej przeznaczony do Archiwum Uczelni powinien być uzupełniony o płytę CD z elektroniczną wersją pracy. Wersja elektroniczna pracy jest ważna, ponieważ umożliwia łatwiejszy i szybszy dostęp do treści pracy przez osoby zainteresowane, takie jak np. pracodawcy, potencjalni studenci czy też naukowcy. Przygotowanie wersji elektronicznej pracy dyplomowej jest również pomocne dla samego autora pracy, ponieważ umożliwia ona przechowywanie kopii zapasowej w razie utraty oryginału, a także ułatwia udostępnianie treści pracy innym osobom. Przygotowanie wersji elektronicznej pracy dyplomowej wymaga zazwyczaj umieszczenia pliku w formacie PDF na płycie CD, która powinna być oznaczona w sposób czytelny i zgodny z wymaganiami uczelni.
Warto jest wiedzieć, że na niektórych Uczelniach wymagane jest oświadczenie o zgodności wersji papierowej pracy dyplomowej z jej wersją elektroniczną, o czym niżej.
Oświadczenie o oryginalności pracy dyplomowej
Oświadczenie o zgodności wersji papierowej pracy dyplomowej z jej wersją elektroniczną to dokument, którym autor pracy potwierdza, że wersja elektroniczna pracy dyplomowej jest identyczna z wersją papierową. Oświadczenie to jest zwykle wymagane przez uczelnie przy składaniu pracy dyplomowej, a jego brak może skutkować odrzuceniem pracy lub koniecznością jej poprawienia.
W oświadczeniu tym autor pracy zazwyczaj podaje swoje imię i nazwisko, tytuł pracy dyplomowej oraz potwierdza, że wersja elektroniczna pracy dyplomowej zawiera dokładnie te same treści i załączniki, co wersja papierowa. W oświadczeniu może być również podana informacja o tym, na jakim nośniku zapisana jest wersja elektroniczna pracy, np. na płycie CD lub w formie pliku zapisanego na dysku twardym.
Oświadczenie o zgodności wersji papierowej pracy dyplomowej z jej wersją elektroniczną jest ważnym dokumentem, który potwierdza autentyczność pracy i może być wykorzystywany jako dowód w przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących zgodności wersji papierowej i elektronicznej. O oświadczeniach pisaliśmy także w artykule: Oświadczenie samodzielności w pracy dyplomowej.
Wniosek o powołanie komisji egzaminacyjnej
Wniosek o powołanie komisji egzaminacyjnej to oficjalne pismo skierowane do dziekana wydziału lub innego uprawnionego przedstawiciela uczelni, w którym wnioskujemy o powołanie komisji egzaminacyjnej, która przeprowadzi egzamin dyplomowy.
Można złożyć wniosek o powołanie komisji egzaminacyjnej, wykorzystując wzór dostępny na stronie internetowej uczelni. Wniosek powinien zawierać podpis promotora oraz propozycję terminu obrony pracy dyplomowej oraz składu komisji egzaminacyjnej. Propozycja komisji musi obejmować co najmniej dwóch recenzentów, z których jeden zostanie wybrany przez Prodziekana do spraw studenckich spośród zasugerowanych recenzentów.
Wniosek taki należy złożyć w określonym terminie, który zwykle jest ustalony przez uczelnię i określony w regulaminie. W skład wniosku powinny wchodzić następujące informacje:
- imię i nazwisko studenta składającego wniosek,
- tytuł pracy dyplomowej oraz jej kierunek i specjalność,
- nazwiska wykładowców, którzy pełnili rolę promotora i recenzenta pracy,
- prośba o powołanie komisji egzaminacyjnej,
- propozycja daty i miejsca przeprowadzenia egzaminu dyplomowego.
Wniosek powinien być sporządzony w sposób uporządkowany, czytelny i zrozumiały. Ważne jest również, aby był podpisany przez studenta składającego wniosek oraz przez promotora pracy dyplomowej.
Po otrzymaniu wniosku o powołanie komisji egzaminacyjnej, uczelnia powinna w możliwie krótkim czasie powiadomić studenta o składzie komisji oraz o terminie i miejscu przeprowadzenia egzaminu dyplomowego.
Indeks
Wymagane dokumenty do uzyskania dyplomu to indeks z kartami egzaminacyjnymi i ocenami z każdego przedmiotu objętego programem studiów, zaświadczenie o zaliczeniu seminarium dyplomowego oraz potwierdzenie odbycia praktyk studenckich. Indeks powinien być starannie wypełniony, zawierając między innymi informacje o liczbie godzin, daty przyznanych ocen, wykłady wybrane przez studenta oraz punkty ECTS.
Podanie o odpis dyplomu w j.angielskim
Podanie o odpis dyplomu w języku angielskim – jeśli studentka lub student chce uzyskać odpis dyplomu w języku angielskim, należy złożyć odpowiednie podanie. Aby uzyskać wzór takiego dokumentu, proszę zajrzeć na stronę internetową swojej uczelni.
Inne wymagania do otrzymania dyplomu
Aby otrzymać dyplom ukończenia studiów, należy spełnić określone wymagania, które zwykle są określone w regulaminie uczelni. Poniżej przedstawiam ogólne wymagania, które zwykle muszą być spełnione:
1. Zaliczenie wszystkich wymaganych przedmiotów – przed uzyskaniem dyplomu należy zaliczyć wszystkie wymagane przedmioty, w tym także praktyki, seminaria, projekty i inne formy zajęć.
2. Obrona pracy dyplomowej – student musi pomyślnie obronić pracę dyplomową przed komisją egzaminacyjną.
3. Wyrównanie ewentualnych zaległości – w przypadku wystąpienia jakichkolwiek zaległości, np. finansowych czy związanych z egzaminami poprawkowymi, konieczne jest ich wyrównanie przed otrzymaniem dyplomu.
4. Ukończenie wymaganego okresu studiów – student musi ukończyć wymagany okres studiów, czyli zwykle 3 lub 5 lat w zależności od poziomu studiów.
5. Złożenie kompletnego zestawu dokumentów – przed otrzymaniem dyplomu należy złożyć kompletny zestaw dokumentów, w tym m.in. odpisy świadectw, zaświadczenie o zaliczeniu egzaminów i innych wymaganych dokumentów.
Wymagane jest:
- Potwierdzenie/dowód wpłaty za dyplom.
- Potwierdzenie opłaty za dyplom w języku angielskim (jeżeli składane jest podanie o odpis w języku angielskim).
- Cztery zdjęcia do dyplomu o wymiarach 4,5 cm na 6,5 cm. W przypadku, gdy żądany jest odpis dyplomu w języku angielskim, należy dostarczyć pięć zdjęć. Każde z nich powinno zawierać imię i nazwisko oraz specjalność, którą studiował/a, a na zdjęciu powinna być widoczna osoba ubrana w strój wizytowy. Należy pamiętać, że nie są dopuszczalne zdjęcia skanowane.
- Rozliczoną kartę biblioteczną (najpóźniej przy odbiorze dyplomu).
- Konieczne jest złożenie legitymacji studenckiej najpóźniej w dniu obrony pracy dyplomowej. Należy pamiętać, że w przypadku braku zwróconej legitymacji, nie zostanie się dopuszczonym do egzaminu licencjackiego/magisterskiego/inżynierskiego.
- Po złożeniu pracy dyplomowej w kierunkowym dziekanacie, studentka/student otrzymuje kartę obiegową, którą należy wypełnić. Zazwyczaj, dokument ten należy złożyć podczas odbioru dyplomu, zgodnie z wymogami obowiązującymi na danej uczelni.
- Dokumentem informacyjnym dla suplementu do dyplomu jest karta osiągnięć studentki/studenta, która zawiera szczegółowe informacje o wszystkich osiągnięciach studentki/studenta, takich jak praktyki poza programem studiów, nagrody, stypendia za wybitne osiągnięcia naukowe i sportowe, aktywność w kołach naukowych, udział w programach Erasmus/Socrates, zaangażowanie podczas konferencji lub międzynarodowych staży. Informacje te będą wprowadzane do systemu informatycznego bazy danych na uczelni i będą stanowić podstawę dla suplementu do dyplomu.
Podsumowanie
Należy pamiętać, że dokumenty niekompletne nie zostaną przyjęte, a w przypadku ich nieprzekazania w odpowiednim czasie, studentka/student musi złożyć w dziekanacie zaopiniowane przez promotora podanie o przedłużenie terminu złożenia pracy dyplomowej. Studenci, którzy nie spełnią wymaganych formalności, zostaną usunięci z listy studentów.
TAGI
TAGS: ELEKTRONICZNY DOKUMENT PRACY, ELEKTRONICZNY DOKUMENT PRACY DYPLOMOWEJ, ELEKTRONICZNY DOKUMENT PRACY INŻYNIERSKIEJ, ELEKTRONICZNY DOKUMENT PRACY LICENCJACKIEJ, ELEKTRONICZNY DOKUMENT PRACY MAGISTERSKIEJ, KARTA BIBLIOTECZNA, KARTA OBIEGOWA, KARTA OSIAGNIĘĆ STUDENTA, LEGITYMACJA STUDENCKA, OŚWIADCZENIE O ORYGINALNOŚCI PRACY DYPLOMOWEJ, OŚWIADCZENIE SAMODZIELNOŚCI W PRACY DYPLOMOWEJ, OŚWIADCZENIE SAMODZIELNOŚCI W PRACY INŻYNIERSKIEJ, OŚWIADCZENIE SAMODZIELNOŚCI W PRACY LICENCJACKIEJ, OŚWIADCZENIE SAMODZIELNOŚCI W PRACY MAGISTERSKIEJ, PODANIE O ODPIS DYPLOMU W J.ANGIELSKIM, PORADY, SUPLEMENT DYPLOMU, TERMINY SKŁADANIA PRAC DYPLOMOWYCH, WNIOSEK O POWOŁANIE KOMISJI EGZAMINACYJNEJ, WYMAGANIA DO OTRZYMANIA DYPLOMU, WZÓR OŚWIADCZENIA SAMODZIELNOŚCI, WZÓR OŚWIADCZENIA SAMODZIELNOŚCI W PRACY INŻYNIERSKIEJ, WZÓR OŚWIADCZENIA SAMODZIELNOŚCI W PRACY LICENCJACKIEJ, WZÓR OŚWIADCZENIA SAMODZIELNOŚCI W PRACY MAGISTERSKIEJ, WZÓR PODANIA O PRZEDŁUŻENIE TERMINU ZŁOŻENIA PRACY DYPLOMOWEJ, ZASADY DOTYCZĄCE ZŁOŻENIA PRACY DYPLOMOWEJ
Czytaj dalej: Warunki dopuszczenia do egzaminu dyplomowego