Redagowanie prac

Jak przygotować się do obrony?

Obrona pracy dyplomowej to rozmowa ludzi wykształconych. Obrona pracy magisterskiej stanowi podsumowanie edukacji i wiedzy, jakie zdobyłeś podczas tych 5 lat nauki. Licencjat bronimy po 3 latach, z kolei tytuł inżyniera po 3,5 roku studiów. Jak przygotować się do obrony pracy magisterskiej, inżynierskiej, licencjackiej, aby wypadła doskonale?

Przygotowanie merytoryczne

Jeśli otrzymałeś od promotora długą listę pytań na obronę pracy dyplomowej, warto zacząć przygotowywać się do niej kilka lub nawet kilkanaście dni wcześniej. Dobrze jest podzielić materiał na mniejsze fragmenty i uczyć się systematycznie. Możesz zastosować sprawdzone metody uczenia się, takie jak robienie notatek lub tworzenie map myśli. Przygotowanie do obrony powinno być traktowane podobnie jak przygotowanie do innego egzaminu. Jeśli wcześniej otrzymałeś od promotora czy recenzenta do opracowania 2-3 pytania, warto przygotować zwięzłe odpowiedzi, skupiające się na najważniejszych zagadnieniach poruszanych w pracy dyplomowej. Pamiętaj także o nawiązaniu do zagadnień poruszanych w pracy.

Opowiedz o swojej pracy

Jak przygotować się do obrony? redagowanie prac

Przed obroną jeszcze raz przeczytaj pracę i przygotuj sobie zwięzłe odpowiedzi na możliwe pytania. Nawet jeśli pracę napisałeś samodzielnie i znasz poruszany materiał, przygotuj się. Stres podczas obrony może sprawić, że pogubisz się w nadmiarze informacji lub poczujesz nieoczekiwaną pustkę w głowie. 

Przygotuj krótką, 2-3 minutową prezentację najważniejszych zagadnień poruszanych w pracy dyplomowej. Jest duże prawdopodobieństwo, że podczas obrony padnie pytanie o to, czego dotyczy Twoja praca. Nawet jeśli takie pytanie nie padnie, zyskasz trochę czasu na zastanowienie się nad trudniejszym pytaniem zaczynając od wygłoszenia zawczasu przygotowanego wystąpienia na temat pracy.

Zastanów się, jakie pytania na temat pracy mogą paść i przygotuj na nie zwięzłe, 2-3 minutowe odpowiedzi. Jeśli podczas obrony nagle poczujesz pustkę w głowie, będziesz mógł użyć tych wcześniej przygotowanych odpowiedzi. 

Podczas przygotowywania odpowiedzi skup się na następujących zagadnieniach:

  • Cel i zakres pracy. Dlaczego postanowiłaś pisać pracę na taki temat? Dlaczego ten temat jest istotny?
  • Metodologia badań (jeśli nie jest to praca teoretyczna). Czy podczas badań wystąpiły jakieś problemy? Dlaczego wybrałeś taką, a nie inną metodę badawczą?
  • Struktura pracy (co pojawia się w rozdziałach i dlaczego)
  • Wyniki i wnioski z badań
  • Wykorzystana literatura – dobrze jest znać najważniejsze pozycje i potrafić odnieść się do nich podczas udzielania odpowiedzi na pytania.

Co z emocjami?

Jak zadbać o odpowiednie podejście emocjonalne przed obroną pracy dyplomowej?

Podczas obrony nie tylko liczy się wiedza, ale także podejście i opanowanie stresu, które ma ogromny wpływ na sukces. Ważne jest, aby dzień przed obroną dobrze odpocząć i unikać nauki na siłę, a zamiast tego pozwolić wiedzy dobrze się utrwalić. Należy powtórzyć prezentację i możliwe pytania, ale jednocześnie zrelaksować się i zrobić coś przyjemnego. Unikaj alkoholu, który pogarsza jakość snu, a jeśli potrzebujesz, wykonaj kilka ćwiczeń relaksacyjnych i skorzystaj z technik opanowania stresu, aby dobrze się przygotować do obrony pracy dyplomowej.

Jaki strój na obronę?

Nie szata zdobi człowieka, ale odpowiedni ubiór pomaga zbudować wizerunek. Podczas obron dużo większą sympatię wśród komisji egzaminacyjnej wzbudzają studenci schludnie ubrani, w odniesieniu do tych, którzy wyglądają, jakby wpadli na obronę w drodze z ryb czy imprezy. Jak student umył się, użył wody toaletowej, założył schludny strój widać, że mu zależy. Stara się. Ma to wpływ na to, jak jest odbierany przez członków komisji. 

Postaraj się wyglądać oficjalnie. Garnitur w przypadku panów i garsonka lub spódnica czy spodnie i koszula sprawdzają się w przypadku pań. Strój powinien być wygodny. Nie ma nic gorszego, niż za ciasna koszula wbijająca się w ciało. Niewygodny ubiór tylko pogłębi stres przed obroną. 

Nie ma sensu wymyślać jakiejś wyjątkowej kreacji. Twój strój ma komunikować prosty przekaz: “jestem dorosłym człowiekiem, który poważnie podchodzi do obrony”.

Powodzenia!

Czego się spodziewać?

Spróbuj spojrzeć na to z perspektywy Twojego promotora. Czy uważasz, że chciałby on, aby Twoja praca dyplomowa nie przeszła lub żeby krytykować Twoje umiejętności i zwracać uwagę na błędy interpunkcyjne? Czytając Twoją pracę dyplomową, recenzenci i członkowie komisji nie mają na celu szukać błędów i zawiścić Ci sukcesu. Wręcz przeciwnie, chcą Ci pomóc w udanej obronie pracy i uzyskaniu tytułu naukowego. Promotor, który pomógł Ci w procesie pisania pracy, jest Twoim sprzymierzeńcem i adwokatem. Dlatego nie ma powodu, aby martwić się, że ktoś chce Cię „zgnębić”.
Obrona pracy dyplomowej stanowi kulminacyjny moment, w którym każdy stara się udzielić ci pomocy. Trudno tu ponieść porażkę. Jednakże, należy zwrócić większą uwagę na proces przygotowywania pracy dyplomowej, ponieważ jest to ważniejsze niż martwienie się o samą obronę.