Redagowanie prac
Czy pisanie prac jest legalne?
Czy pisanie prac jest legalne? Pisanie prac naukowych, takich jak prace licencjackie, prace inżynierskie, prace magisterskie czy prace dyplomowe, jest coraz popularniejsze. Jednak należy pamiętać, że ważna jest jakość tych prac, ponieważ często są one pisane przez przypadkowo wybranych autorów, którzy niekoniecznie posiadają wiedzę na temat danego zagadnienia. Inną kwestią jest podawanie się za twórcę nie swojego dzieła, co jest nieetyczne i niezgodne z zasadami akademickimi. W przypadku naszej firmy, zapewniamy profesjonalne podejście do pisania prac naukowych, zgodne z wytycznymi uczelni i standardami akademickimi. Zgodnie z opiniami prawnymi, samo pisanie prac i ich sprzedaż jest legalne, jednak należy zachować zgodność z zasadami etyki naukowej i akademickiej.
Dlaczego to, co wydaje się nielegalne, jest legalne?
Przyjrzyjmy się najbardziej powszechnej sytuacji, kiedy to osoba zlecająca wykonanie opracowania naukowego oczekuje, aby piszący spełnił swoje zadanie w ściśle określonym temacie i w formie określonej przez zleceniodawcę. W zamian za to zleceniodawca zobowiązuje się do zapłacenia za wykonaną pracę. Taka sytuacja opiera się na umowie o dzieło, która określa prawa i obowiązki obu stron. Warto zaznaczyć, że opracowania naukowe tworzone przez specjalistów zajmujących się takimi usługami mogą służyć jako przykład do ostatecznej wersji pracy lub stanowić źródło informacji. Wszystko to oczywiście zgodne jest z prawem.
Umowa o dzieło to umowa cywilnoprawna, w której piszący, czyli wykonawca, zobowiązuje się do wykonania dzieła, a zleceniodawca do zapłacenia za wykonaną pracę. W przypadku pisania opracowań naukowych, umowa taka powinna jasno określać temat pracy oraz jej formę. Piszący musi pamiętać, żeby w pracy wykazać się wiedzą i kompetencjami w zakresie tematu opracowania, a także zastosować odpowiednie metody badawcze i techniki pisarskie. Zleceniodawca natomiast, musi w umowie określić termin wykonania pracy oraz wynagrodzenie za jej wykonanie.
Warto podkreślić, że opracowania naukowe pisane przez profesjonalistów, zajmujących się świadczeniem usług w tym zakresie, nie stanowią plagiatów, jeśli są one odpowiednio oznaczone, a ich autorzy nie naruszają praw autorskich innych osób. Przy pisaniu prac naukowych bardzo istotne jest również stosowanie się do zasad etyki naukowej, co oznacza, że piszący powinien wskazać wszystkie źródła informacji, na których opierał swoją pracę oraz podać w jasny sposób, jakie są jego własne przemyślenia i wnioski.
Czy pracę naukową można sprzedać?

Dziełem w pojęciu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. (Dz.U. z 2006 r. nr 90, poz. 631) są utwory „…wyrażone słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi (literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne oraz programy komputerowe)…”. Bez wątpienia dziełem w rozumieniu kodeksu cywilnego jest więc wypracowanie, prezentacja czy też praca na zlecony temat. Co jest niezmiernie ważne dla zlecających napisanie każdej pracy autor dzieła ma pełne prawo do przeniesienia wszelkich praw majątkowych wynikających z dzieła na zlecającego jego wykonanie. Jak mówi artykuł 17 ustawy o prawie autorskim: „Twórcy przysługuje wyłączne prawo do korzystania z utworu i rozporządzania nim na wszystkich polach eksploatacji oraz do wynagrodzenia za korzystanie z utworu”. W odniesieniu do powyższego: nic nie stoi na przeszkodzie aby dzieło sprzedać.
Czy można zamówioną pracę przedstawiać jako własną?
Według ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. (Dz.U. z 2006 r. nr 90, poz. 631), dziełem są utwory wyrażone słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi, programami komputerowymi itp. Autor dzieła ma prawo do pełnego przeniesienia wszelkich praw majątkowych wynikających z dzieła na osobę, która zleciła napisanie pracy. Zgodnie z artykułem 17 ustawy o prawie autorskim, twórcy przysługuje wyłączne prawo do korzystania z utworu i rozporządzania nim na wszystkich polach eksploatacji oraz do wynagrodzenia za korzystanie z utworu. Oznacza to, że autor może sprzedać swoje dzieło, ponieważ ma pełne prawo do dysponowania nim i otrzymania wynagrodzenia za jego wykorzystanie.
Czy można oskarżyć autora wykonanej pracy?
Jeśli ktoś zleca napisanie pracy naukowej, a autor spełnia wymagania i dostarcza pracę zgodną z zamówieniem, to nie ma powodu, aby oskarżać autora o nielegalne zachowanie. Autor wykonał pracę na zlecenie i zgodnie z zamówieniem. Analogicznie, producent alkoholu nie jest odpowiedzialny za wypadki drogowe spowodowane przez osoby, które spożyły jego produkt. Odpowiedzialność ponoszą osoby, które nadużywają alkoholu i wchodzą za kierownicę. W przypadku pracy naukowej, ewentualna odpowiedzialność za sprzedaż gotowego dzieła pod swoim nazwiskiem spoczywa na osobie, która sprzedaje pracę jako swoją, a nie na autorze, który wykonał pracę na zamówienie.
Powyższy przykład porównania ma na celu pokazać, że nie ma podstaw do postawienia zarzutów autorowi pracy naukowej, który wykonuje zlecenie i otrzymuje wynagrodzenie za swoją pracę. Autor takiego opracowania działa na podstawie umowy o dzieło, a jego zadaniem jest dostarczenie zamawiającemu pracy naukowej zgodnej z jego wymaganiami i specyfikacją. Po wykonaniu takiego zlecenia autor pracy nie ponosi już żadnej odpowiedzialności za sposób wykorzystania tej pracy przez zamawiającego.
Oczywiście, istnieją pewne wyjątki od tej zasady. Na przykład, jeśli autor pracy użył w niej treści, które naruszają prawa autorskie innej osoby lub treści naruszające prawa do prywatności lub godności innych osób, to może zostać pociągnięty do odpowiedzialności za takie naruszenia. Jednak w przypadku, gdy autor pracy naukowej wykonuje swoje zadanie zgodnie z umową o dzieło i w sposób zgodny z zasadami naukowymi, nie powinien ponosić odpowiedzialności za sposób wykorzystania jego pracy przez zamawiającego.
Podsumowanie
Osoby zatrudnione do pisania prac licencjackich, inżynierskich, magisterskich lub dyplomowych działają na podstawie zlecenia i w oparciu o umowę o dzieło. Opracowania naukowe nie są wyłączone z obrotu handlowego i nie ma zakazu ich realizowania. Z tego wynika, że autor jest w pełni chroniony pod względem prawnym. Kupujący takie opracowanie nie może być oskarżony o naruszenie praw autorskich, jeśli wykorzystuje je tylko w celach informacyjnych lub jako wzór dla swojej pracy.
TAGI
TAGS: CZY KUPIENIE PRACY LICENCJACKIEJ JEST LEGALNE, CZY KUPIENIE PRACY MAGISTERSKIEJ JEST LEGALNE, CZY PISANIE PRAC JEST LEGALNE, CZY PISANIE PRAC LICENCJACKICH JEST KARALNE, CZY PISANIE PRAC MAGISTERSKICH JEST KARALNE, CZY PISANIE PRAC NA ZLECENIE JEST LEGALNE, CZY POMOC W PISANIU PRAC JEST LEGALNA
Czytaj dalej: Jak napisać pracę bez plagiatu?